Makaleler » Blog » Giyilen Kıyafet İle Cilt Uyumu Nasıl Sağlanır?

How is the skin matched with the clothes worn?

Giyilen kıyafetlerdeki renklerin, cilt ile uyumlu olması gerekir. Esmer bir kişinin koyu renkli, kahve tonlarında kıyafet seçmesi, kişiyi olduğundan daha esmer gösterecektir. Ayrıca, açık renk tonuna sahip olan kişilerin, çok açık pastel tonlarında kıyafe


Giyilen kıyafetlerdeki renklerin, cilt ile uyumlu olması gerekir. Esmer bir kişinin koyu renkli, kahve tonlarında kıyafet seçmesi, kişiyi olduğundan daha esmer gösterecektir. Ayrıca, açık renk tonuna sahip olan kişilerin, çok açık pastel tonlarında kıyafet seçimi de onları olduğundan daha açık renkli gösterecektir. Kişiyi soluk benizli gösteren kıyafet tonlarının seçilmemesi gerekecektir. Gerek makyaj gerekse de kıyafetler, kişinin doğal güzelliğini ortaya çıkaracak nitelikte olmalıdır.

Kemik ve beyaz tonları bronz tenli kişilerin cilt rengini ortaya çıkaracaktır.  Renkli olan kumaşlarda renk uyumu da oldukça önem taşımaktadır. Yukarıda, açık cilt tonuna sahip olan kişiler için açık pastel tonları, onları soluk göstermesi üzerine vurgu yapılmıştı. Şayet, bu açık pastel elbiseler içerisinde koyu renkli çiçek ya da figürler olduğunda, elbise renklenecek ve hareketlenecektir. Bu durumda, kişiye yakışan renk ve tasarımlar elde edilmiş olacaktır.

Kıyafetlerde Renk Uyumunun Önemi

Kıyafetlerde renk uyumu, oldukça önem taşımaktadır. Düz renkli bir bluz altına giyilecek etek ya da pantolonun da düz renkli olması, son derece silik bir tasarım elde edilmesine neden olacaktır. Düz renklerin altına desenli takımların kullanılması, kıyafeti tamamlayacak unsurlar arasındadır. Kıyafetlerin hem şık hem de zarif durmasını sağlayan ana unsur, birbiri ile uyumlu tonların ve desenlerin kullanılmasıdır. Renkli tasarımların hem üst hem de alt takımlarda kullanılması, bol desen kullanımı, kişide göz yoran unsurlardır.

Kıyafetlerin Fiziksel Özelliklere Göre Seçilmesi

Giyen kişinin vücut özellikleri de kıyafetin belirlenmesinde önemli unsurlar arasındadır. Kısa boylu bir kişinin bol ve iri desenli kıyafet seçimi, kişiyi olduğundan daha kısa ve şişman gösterecektir. Böyle fiziğe sahip olan kişilere önerilen, boyuna çizgili ya da desensiz tasarımlardır. Minik desen kullanımı da kısa boylu ve şişman fizikte olanlar için önerilecek tasarımlar içerisindedir. İnce uzun fiziğe sahip olanlar için durum biraz daha kolaydır.

Onlar daha iri desenli kıyafetleri rahatlıkla kullanabilirler. Özellikle bayanlarda kabarık kol ve etek detayları, uzun boylu hanımlar için rahatlıkla kullanılacak tasarımlardır. Kıyafetler, kişinin fiziksel kusurlarını örtecek ve güzel taraflarını ortaya çıkaracak detaylar içermelidir. Bu konuya dikkat edilerek seçilecek elbiseler şık tasarımlar olarak ortaya çıkacaktır.

Kıyafetlerde Birbirini Tamamlayan Takımlar

Kıyafetlerin birbirini tamamlayacak özellikte olması son derece önem taşımaktadır. Renklerdeki uyum kadar, kontrast renklerin de seçilmesi, estetik açıdan bütünlük sağlayacaktır. Elbise ve takımlarda kemer, ayakkabı gibi unsurlar da kıyafetin renkleri ile uyumlu olursa şık bir görünüm sağlanmış olacaktır.

Erkek ve kadınlarda farklı kategorilerde olan bu tasarımlar, kıyafetlerde görsel açıdan bütünlük sağlayacaktır. Kıyafetlerde pastel tonlar hem kadınlar hem de erkekler için ortak kullanılan tasarımlardır. Çanta, fular gibi detaylar da elbisenin içindeki renklerden seçilmiş olursa, son derece şık takımlar elde edilmiş olacaktır.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
100 TL ve üzeri alışverişerde...